Pokyny k vyplnění L^{A}TEX-formulářů pro Grantovou agenturu Akademie věd České republiky

Autoři

Ing. František Hakl, CSc. a Mgr. Roman Neruda

Ústav informatiky a výpočetní techniky AV ČR Pod Vodárenskou veží 2 182 07, Praha 8

E-mail: hakl@uivt.cas.cz, roman@uivt.cas.cz

25. července 1996

Obsah

1 Úvod 1

2 Obsahy souborů 2

3 Obecné pokyny pro vyplnění 3

4 Poznámky k jednotlivým listům formuláře: 3

5 Když potřebujete více stránek? 9

6 Několik osvědčených rad!!! 9

7 Co asi nebude rozumné! 11

8 Kde toto vše naleznete? 11

Poděkování

Vřelý dík patří panu Romanovi Nerudovi za zL^{A}TEXovaní některých stránek a paní Tereze Vavříkové-Bedaňové za korekturu panenské verze formuláře.

Daší výrazy vděčnosti bych rád adresoval panu Miroslavu Rozložníkovi, který mne svým neustálým opomínáním “end–description˝ a psaním znaku % na místa nevídaná a neslýchaná přinutil k doplnění tohoto manuálku o část osvědčené rady.

1 Úvod

Tento manuálek si klade za cíl nastínit způsob vyplňování L^{A}TEX-ových formulářů pro žádost o standartní a publikační granty u Grantové Agentury AV ČR, který pro Vás výše zmínění autoři připravili. Použitím výše zmíněné implementace formulářů získáte zejména:

• úsporu času, psacích strojů a jejich pásek

• ušetření práce sekretářek

• pro pracovníky ÚIVT AV ČR některé kolonky již předepsané

• pohodlné vyplňování formulářů odpovídající technologiím konce 20. století

2 Obsahy souborů

Formuláře jsou rozděleny na jednotlivé stránky, které jsou zpracovány v následujících souborech (všechny soubory (vyjma *.sty) v tabulce mají extenzi .tex).

avcrmain základní soubor standartního formuláře s odkazy na

jednotlivé stránky formuláře

avcrpubl základní soubor doplňkového publikačního formuláře

s odkazy na jednotlivé stránky formuláře

gaavcr.sty globální definice (NEMĚNIT !!!) avcrpubl.sty definice stránek publikačního formuláře (NEMĚNIT

!!!)

Standartní formulář:

A1 Základní list A1 A1 rub Rub základního listu A1 A1pril Pokračování listu A1 A2 Základní list A2 A2 rub Rub základního listu A2 A3 Cover sheet A3 A3 rub rub Cover sheet A3 A3pril Continuation of the Sheet A3

B  Sheet B
C  Sheet C

Cpril Enclosure to the sheet C Cprilrub rub Enclosure to the sheet C

D List D

Dpril Příloha k listu D

E  List E
F  List F
G  List G
G rub  rub Listu G

Gpril Pokračování listu G

Doplňkový publikační formulář:

pu A Základní list A pu A rub Rub základního listu A pu A pri Pokračování listu A

pu B List B

pu B pri Příloha k listu B

pu C  List C
pu D  List D
pu E  List E

Kvůli přenositelnosti těchto zdrojových souborů pod UNIX jsou používány v souborech TEXovské sekvence pro vyjádření českých znaků, což ale nebrání v používání Kamenického kódování češtiny. V takových případech ale dejte pozor na výsledek přenosu souborů po sítích.

3 Obecné pokyny pro vyplnění

Formulář ^{1} se vyplňuje v následujících krocích:

1. rozhodneme se, které listy budeme vyplňovat. Ty listy, které vyplňovat \underline{nebudeme} v souboru avcrmain.tex zaprocentíme, t.j. před příslušné

“input– ... ˝

napíšeme znak %. Řádky s input se nesmí přeházet (!), protože by se mohla narušit následnost definic a odkazů na ně. Může se stát, že v na stránce, kterou jsme zaprocentili, je definice něčeho, co chceme v nějaké následující stránce použít. V tom případě při kompilaci dostaneme chybové hlášení typu

... control sequence ... is undefined ... . Problém odstraníme odprocentěním stránky s definicí. Nemělo by se to stát při vyplňování formuláře od počátku, kdy ze začátku jsou zaprocentěné všechny stránky, které postupně vyplňujeme (a inputujeme) v jejich pořadí.

2. dále již editujeme pouze soubory obsahující námi vyplňované listy formuláře. Části, kam je potřeba dopsat údaje jsou vždy mezi řádkami

%%vvvv%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%% a %%ˆ ˆ ˆ ˆ %%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%

Vně těchto řádek nic neměňte.

3. Údaje se dopisují buď

• do definic typu

“gdef“NazevDefinice– doplneny string ˝ .

Významy těchto definicí jsou zřejmé z jejich názvu a korespondují se jmény políček aktuální stránky formuláře.

• nebo přímo do prostředí “tabular (rub Základního listu A1, rub Základního listu A2).

• a nebo jako argumentu předdefinovaných funkcí (List G, rub Listu G, Pokračování Listu G).

• a nebo se do souboru dopíše požadovaný obsah (Sheet B, Sheet C, Enclosure to the sheet C, List D).

4. jestli-že některý list nepostačuje, překopírujte ho pod jiným jménem a doplňte ho do souboru avcrmain.tex pomocí příkazu “input– ... ˝ na místo bezprostředně následující za načítáním listu, který nepostačoval Vašim záměrům.

4 Poznámky k jednotlivým listům formuláře:

Doplňte následující údaje:

• a1

1Je zde uveden pouze popis vyplnění standartního grantu. U publikačního grantu je způsob vyplnění obdobný.

“gdef“RokZahajeni–˝ “gdef“DatumPodani–“today˝ % vlozte CESKY datum podani zadosti

% (ne “today !)

“gdef“aDatumPodani–“today˝ % vlozte ANGLICKY datum podani % 01 “gdef“NazevProjektuA–˝ “gdef“NazevProjektuB–˝ % “gdef“HeslovityNazev–˝ % vložte nazev, pouzity v hlavicce stranek % % 02 “gdef“CilA–˝ “gdef“CilB–˝ “gdef“CilC–˝ % 03 “gdef“PrislusnostA–˝ “gdef“PrislusnostB–˝ % 04 “gdef“NavrhovatelTituly–˝ “gdef“NavrhovatelJmeno–˝ “gdef“NavrhovatelPrijmeni–˝ “gdef“NavrhovatelHodnost–˝ “gdef“NavrhovatelRCislo–˝ “gdef“KapacitavProc–˝ % “gdef“CeleJmenoNavrhovatele–˝ % 05 “gdef“InstituceNazev–˝ “gdef“InstituceTyp–˝ “gdef“InstituceICO–˝ “gdef“InstituceUlice–˝ “gdef“InstituceMisto–˝ “gdef“InstitucePSC–˝ “gdef“InstituceTEL–˝ “gdef“InstituceFAX–˝ “gdef“InstituceE-mail–˝ “gdef“InstituceBankSpoj–˝ “gdef“InstitucePrislusnost–˝ % 06 “gdef“KontaktPracoviste–˝ “gdef“KontaktUlice–˝ “gdef“KontaktMisto–˝ “gdef“KontaktPSC–˝ “gdef“KontaktTEL–˝ “gdef“KontaktFAX–˝

• a1 rub doplňte údaje do “tabular

& & ““ “hline

• a1pril

“gdef“Charakteristika–˝ % “gdef“DobaTrv–˝ “gdef“OdRoku–˝ “gdef“DoRoku–˝ % “gdef“UNESCOa–˝ “gdef“UNESCOb–˝ “gdef“UNESCOc–˝ “gdef“SIGLEa–˝ “gdef“SIGLEb–˝ “gdef“SIGLEc–˝ % “gdef“PocPracovist–˝ “gdef“ListuAi–˝ % plati pro navrhovatele “gdef“ListuAii–˝ “gdef“ListuAiii–˝ “gdef“ListuB–˝ “gdef“ListuC–˝ “gdef“ListuCpril–˝ “gdef“ListuD–˝ “gdef“ListuDpril–˝ “gdef“ListuE–˝ “gdef“ListuF–˝ “gdef“ListuG–˝ “gdef“DalsiPril–˝ % “gdef“SpolunavA–˝ % musi byt v souladu s udaji Zakladniho listu A2 !!! “gdef“SpolunavB–˝ “gdef“SpolunavC–˝

• a2

% 01 “gdef“SpoluNavrhovatelTituly–˝ “gdef“SpoluNavrhovatelJmeno–˝ “gdef“SpoluNavrhovatelPrijmeni–˝ “gdef“SpoluNavrhovatelHodnost–˝ “gdef“SpoluNavrhovatelRCislo–˝ “gdef“SpoluKapacitavProc–˝ “gdef“CeleJmenoSpolunavrhovatele–˝ % 02 “gdef“SpoluInstituceNazev–˝ “gdef“SpoluInstituceTyp–˝ “gdef“SpoluInstituceICO–˝ “gdef“SpoluInstituceUlice–˝ “gdef“SpoluInstituceMisto–˝ “gdef“SpoluInstitucePSC–˝ “gdef“SpoluInstituceTEL–˝ “gdef“SpoluInstituceFAX–˝ “gdef“SpoluInstituceE-mail–˝ “gdef“SpoluInstituceBankSpoj–˝ “gdef“SpoluInstitucePrislusnost–˝ % 03 “gdef“SpoluKontaktPracoviste–˝ “gdef“SpoluKontaktUlice–˝ “gdef“SpoluKontaktMisto–˝ “gdef“SpoluKontaktPSC–˝ “gdef“SpoluKontaktTEL–˝ “gdef“SpoluKontaktFAX–˝ % “gdef“PocetAdva–˝ % tyto pocty plati pro spolunavrhovatele !!! “gdef“PocetC–˝ % obecne jine nez v Pokracovani listu A2 “gdef“PocetCpril–˝ “gdef“PocetD–˝ “gdef“PocetDpril–˝ “gdef“PocetE–˝ “gdef“PocetF–˝ “gdef“PocetG–˝

• a2 rub doplňte údaje do “tabular

& & ““ “hline

• a3

% 01 “gdef“ProjectTitleA–˝ “gdef“ProjectTitleB–˝ % 02 “gdef“ScientificAimA–˝ “gdef“ScientificAimB–˝ “gdef“ScientificAimC–˝ % 03 “gdef“ScienceDomainA–˝ “gdef“ScienceDomainB–˝ % 04 “gdef“PrincipalInvTitles–˝ “gdef“PrincipalInvName–˝ “gdef“PrincipalInvSurname–˝ “gdef“PrincipalInvDegree–˝ “gdef“PrincipalInvInstitution–˝ “gdef“PrincipalInvAddress–˝ “gdef“PrincipalInvCode–˝ “gdef“PrincipalInvPhone–˝ “gdef“PrincipalInvFAX–˝ % “gdef“FullPrincipalInvName–˝

• a3 rub

“gdef“NoScientists–˝ “gdef“NoStudents–˝ “gdef“NoOthers–˝ “gdef“CapScientists–˝ “gdef“CapStudents–˝ “gdef“CapOthers–˝ % “gdef“Summary–˝ % “gdef“CoinvestA–˝ “gdef“CoinvestB–˝ “gdef“CoinvestC–˝

• a3pril

“gdef“NoScientists–˝ “gdef“NoStudents–˝ “gdef“NoOthers–˝ “gdef“CapScientists–˝ “gdef“CapStudents–˝ “gdef“CapOthers–˝ “gdef“Duration–˝ % “gdef“Summary–˝ % “gdef“CoinvestA–˝ “gdef“CoinvestB–˝ “gdef“CoinvestC–˝

• b & c & cpril

doplňte text mezi %%vvvv%%%%% a %%ˆ ˆ ˆ ˆ %%%%%

• cprilrub

“gdef“PaperBa–˝ “gdef“Impacta–˝ % “gdef“PaperBb–˝ “gdef“Impactb–˝ % “gdef“PaperBc–˝ “gdef“Impactc–˝ % “gdef“PaperBd–˝ “gdef“Impactd–˝ % “gdef“PaperBe–˝ “gdef“Impacte–˝ % “gdef“PaperBf–˝ “gdef“Impactf–˝ % “gdef“PaperBg–˝ “gdef“Impactg–˝ % “gdef“PaperBh–˝ “gdef“Impacth–˝ % % “gdef“PaperCa–˝ “gdef“Citata–˝ % “gdef“PaperCb–˝ “gdef“Citatb–˝ % “gdef“PaperCc–˝ “gdef“Citatc–˝ % “gdef“PaperCd–˝ “gdef“Citatd–˝ % “gdef“PaperCe–˝ “gdef“Citate–˝

• d

doplňte text mezi %%vvvv%%%%% a %%ˆ ˆ ˆ ˆ %%%%%

• dpril

“gdef“SpotrebniPrvni–˝ % neinvesticni naklady “gdef“SpotrebniCelkem–˝ “gdef“DrobnyPrvni–˝ “gdef“DrobnyCelkem–˝ “gdef“PracePrvni–˝ “gdef“PraceCelkem–˝ “gdef“CestovniPrvni–˝ “gdef“CestovniCelkem–˝ “gdef“UhradaPrvni–˝ “gdef“UhradaCelkem–˝ “gdef“SpecialniPrvni–˝ “gdef“SpecialniCelkem–˝ “gdef“NakladyPrvni–˝ “gdef“NakladyCelkem–˝ % “gdef“CelkemPrvni–˝ % celkove naklady “gdef“CelkemCelkem–˝ “gdef“OstatniPrvni–˝ % ostatni osobni naklady “gdef“OstatniCelkem–˝ % “gdef“InvesticePopisA–˝ % investicni naklady “gdef“InvesticeSumaA–˝ “gdef“InvesticePopisB–˝ “gdef“InvesticeSumaB–˝ “gdef“InvesticePopisC–˝ “gdef“InvesticeSumaC–˝ “gdef“InvesticePopisD–˝ “gdef“InvesticeSumaD–˝

• e

“gdef“KomentarA–˝ “gdef“KomentarB–˝ % “gdef“JmenoStatZast–˝

• f

“gdef“Komentar–˝ “gdef“JmenoPredVR–˝

• g & g rub

“DalsiZdroje–˝ % Nazev projektu –˝ % Jmeno resitele –˝ % Resitelske paracoviste –˝ % Reseno od –˝ % Reseno do –˝ % Nazev agentury, ktera ... –1˝ % MUSI byt 1

• gpril

“UkoncenyProjekt–˝ % Nazev projektu –˝ % Jmeno resitele –˝ % Resitelske paracoviste –˝ % Reseno od –˝ % Reseno do –˝ % Nazev agentury, ktera ...

5 Když potřebujete více stránek?

Stane se, že jedna stránka nepostačuje k vyplnění údajů. V tomto případě je možno soubor se stránkou překopírovat do jiného souboru a doplnit ho do seznamu inkludovaných souborů v avcrmain.exe a údaje sem doplnit. Výsledkem ovšem bude, že máte danou stránku vícekrát, pokaždé pouze s jiným obsahem. Další možností,

která je dostupná, je použít předdefinovaných funkcí

• “NovaPodStranka , pro strany v českém jazyce,

• “NewSubPage , pro strany v anglickém jazyce.

Význam těchto funkcí je ten, že při jejich vyvolání dojde k přechodu na novou stránku (použije se příkaz “newpage) a jako označení této nové stránky bude jméno stránky souhlasné s formulářem, doplněné informací, že se jedná o pokračování s údajem o čísle stránky pokračování. Možná to zní zmateně, ale po zkompilovaní Vám bude vše jasné na základě stránek Sheet B a List D.

6 Několik osvědčených rad!!!

L^{A}TEXa TEXjsou de facto programovací jazyky. A jak víte, v každém nově napsaném programu (a tím je i Vaše žádost o grant) je zpočátku spousty chyb. Bohužel prostředky pro jejich eliminaci, které L^{A}TEXa TEXposkytují jsou velmi chudé. Vyplníte-li celý formulář, po kompilaci se Vám ohlásí více či méně chyb (to více je pravděpodobnější) a nastane problém s jejich odstraňováním. Věřím že tyto chyby budou chyby Vaše, i když stoprocentní bezchybnost našeho produktu Vám raději negarantuji. Mohu ale doporučit následující finty:

• s vyplňováním stránek začít od začátku, a po každé když je stránka vyplněna, text zkompilovat (zbylé dosud nevyplněné stránky zaprocentit a nekompilovat). Tímto postupem se přiblížíte k optimálnímu stavu, kdy se chyby odstraňují jakmile vzniknou a jejich lokalizace je mnohem snažší.

• vkládáte-li do žádosti více textu (stránky Sheet B, Sheet C, Enclosure to the Sheet C, List D) je rozumné si takovýto text napřed odladit zvlášť a do formuláře vložit, nebo nainkludovat již bezchybný text. Opět je velmi snažší lokalizace chyb.

• máte-li vše vyplněno a přesto se chybička vloudila, je možno ji rychleji nalézt tak, že zaprocentíte ty strany, které by podle Vašeho úsudku mohly chybu způsobit, a podle toho jak dopadla následná kompilace, uvidíte co dál (takto ovšem můžete přidat chyby typu ”undefined control sequence”, když zaprocentíte strany s definicemi, které jsou používány později!).

• nezapomeňte na to, že ke každé levé složené závorce musí existovat odpovídající pravá !

• stejně tak ke každému “begin– .. neco .. ˝ by mělo existovat “end– .. neco .. ˝ .

• v tabulkách by někde mohlo dojít k roztažení sloupců pro dlouhé názvy, jména atd. Kdyby se tak stalo, lze použít prostředí minipage pro tvrdé vymezení prostoru, kde si můžete dělat co chcete (např.

“IntituceNazev– “begin–minipage˝ –70mm˝

Pekne dlouhy ““ vyzkumny ustav ““[2mm] “end–minipage˝

˝

nebo v souboru g.tex

“DalsiZdroje–BlaBla˝ % Nazev projektu

–

“begin–minipage˝ –30mm˝ “noindent prvni z tanku ““ druhy z tanku ““ treti z tanku ““ ctvrty z tanku ““ a pes Filipes

“end–minipage˝ ˝ % Jmeno resitele –VU Svetoveho Miru˝ % Resitelske paracoviste –valky˝ % Reseno od –do te pristi˝ % Reseno do –OSN˝ % Nazev agentury, ktera ... –1˝ % MUSI byt 1

%

)

• také by se mohlo stát, že při více informacích v dané kolonce se tabulka zvětší co do výšky a nevejde se na stránku a je tudíž přesunuta na další. V takovém případě je možno na místo, kde je v textu nějaká větší vodorovná mezera, vložit příkaz “vspace–-XXmm˝ , kde XX je počet milimetrů požadované záporné mezery.

• tabulky na straně G mají mezi sebou vertikalní mezeru definovanou v proměnné “MezeraTabG, kterou můžete samozřejmě v případě potřeby předefinovat příkazem např. “gdef“MezeraTabG–5mm˝ . Přednastavená hodnota je 4 mm.

Jinak bych na závěr rád upozornil, že ve všech místech kam je třeba doplnit údaje, se může vyskytnout jakýkoli (raději správný a smysluplný) výraz L^{A}TEXu či TEXu (např. volba fontů, posuny atd.).

7 Co asi nebude rozumné!

Nedoporučoval bych následující věci:

• měnit nastavení rozměrů stránky, tlouštky čar a těch proměnných, které ovlivňují vzhled celého dokumentu. Raději přizpůsobte své potřeby našemu diktátu.

• používání klasického číslování stránek, myslím že příkazy “NewSubPage a “NovaPodStranka bohatě stačí.

• tahat velkého psa za ocas.

8 Kde toto vše naleznete?

Pro zaměstnance ÚIVT AV ČR jsou tyto soubory dostupné na ústavní síti v adresáři

j:“emtex“texinput“uivt“gaavcr ,

pro uživatele Internetu je možno soubory získat v ftp://ftp/uivt.cas.cz/pub/gaavcr .